ŚWIATOWY DZIEŃ KONSUMENTA

Dzień ten obchodzony jest 15 marca. Chcąc podkreślić jego znaczenie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach zorganizowaliśmy warsztaty z Rzecznikiem Konsumenta p.Sylwią Poterą nt. „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie, a zakupy dzieci w sieci”. Uczestniczyły w nich 4 klasy z naszej szkoły: 2lżpt, 2gpT, 2mtpT,3mżT.
Wydarzenie miało na celu uświadomienie naszej młodzieży wiele nieścisłości wynikających z zakupów w sieci oraz czyhających na nich nieuczciwych sprzedawców.
Internet to nieograniczone źródło rozrywki, a w obecnej sytuacji stał się narzędziem, do którego coraz częściej przenosimy nasze życie społeczne, a co za tym idzie dokonujemy zakupów na odległość.

Niższa cena, oszczędność czasu, większy wybór artykułów w jednym miejscu to atrakcyjna forma dla konsumenta, jednak niosąca za sobą zagrożenia: kradzieży numerów kart płatniczych, wyłudzenia danych poprzez „zdalny pulpit”, fałszywe SMS-y, e-maile, nierzetelne transakcje czy pishing.

Narządzie edukacyjne, które symuluje portal społecznościowy powstało, by rozpowszechniać wiedzę o prawach konsumenta i ich ochronie podczas zakupów w Internecie. (www.konsument.edu.pl.)
Pamiętajmy, by zwiększać bezpieczeństwo transakcji wykonywanych przez Internet poprzez ograniczone zaufanie, czytanie informacji, czy sprawdzanie danych kontrahenta. Nigdy nie wiemy, kto jest z drugiej strony ekranu.
Jeśli potrzebujecie porady, Powiatowy Rzecznik Konsumenta oczekuje w siedzibie na ul. T. Mazowieckiego 7, 26-600 Radom, tel. 48/ 381 50 97, e-mail: konsument@spradom.eu.