W dniu 28 listopada klasa 3 tżT uczestniczyła w żywej lekcji historii.
Korzystając z materiałów przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, a udostępnionych przez Powiatowy Instytut Kultury młodzież szkolna zapoznała się z sylwetką Mariana Rejewskiego, jednego z członków polskiego biura szyfrów, które złamało szyfr niemieckiej maszyny „ Enigma”
Utworzone przez polski kontrwywiad biuro szyfrów początkowo działało w Pałacu Saskim w Warszawie, a następnie z uwagi na możliwość dekonspiracji zostało przeniesione do podwarszawskiej miejscowości Pyry.
W przededniu rozpoczęcia działań wojennych do placówki w Pyrach zaproszono pracowników francuskiego i brytyjskiego wywiadu którzy poznali tajniki pracy polskich kryptologów i zobaczyli kopię maszyny szyfrującej którą zbudowali Polacy.
Po wybuchu wojny cała placówka kryptologiczna została ewakuowana do Francji, a potem do Anglii.
Jego największym osiągnięciem było stworzenie urządzenia pomocniczego które wykorzystano do złamania szyfrów „ Enigmy”. Jako jedyny z członków zespołu szyfrów po zakończeniu II Wojny Światowej powrócił do rodzinnej Bydgoszczy.
Przez długi czas zasługi ze złamaniem niemieckich szyfrów wojennych przypisywali sobie Brytyjczycy.
Dopiero po wstąpieniu Polski do struktur NATO potwierdzili, że za sukces odpowiedzialni są uzdolnieni polscy kryptolodzy. Złamanie szyfrów „ Enigmy” skróciło działania wojenne o 3 lata i ocaliło życie kilku milionom ludzi.