„Europejskie praktyki uczniów Czerwonego krokiem do kariery”

W dniach 14.11-04.12.2021 r. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pionkach przebywali w Sevillii – stolicy Andaluzji na praktykach zawodowych. Wyjazd zorganizowany był w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus, który nie tylko wspiera wymianę międzynarodową, ale przede wszystkim wspomaga uczniów w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji zawodowych.

Trzy tygodnie spędzone w słonecznej Hiszpanii to czas głównie przeznaczony na zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności. Na praktyki wyjechali reprezentanci czterech kierunków kształcenia: technika logistyka, technika mechanika, technika żywienia i technika organizacji turystyki. Podczas pobytu, w miejscach swoich praktyk uczniowie porozumiewali się w języku angielskim. Dodatkowo uczyli się języka hiszpańskiego, wykonywali różnorodne zadania, pracowali w międzynarodowych zespołach poznając m.in. różne formy obsługi klienta. Wszyscy wykazali się dużą samodzielnością i kreatywnością. Bardzo dobrze odnaleźli się w nowych środowiskach i innych kręgach kulturowych. Zarówno społecznie jak też kulturowo i językowo reprezentowali wysoki poziom. Efektem tego były zdobyte certyfikaty i same celujące oceny uzyskane u hiszpańskich pracodawców.

Dodatkową atrakcją wyjazdu były wycieczki zorganizowane do starożytnej Cordoby, portowego Cadizu nad Oceanem Atlantyckim i słonecznej Malagi położonej na wybrzeżu śródziemnomorskim w regionie Costa del Sol. W Sevilli, uczestnicy wyjazdu podziwiali Plac Hiszpański. Park Marii Luizy, Pałac Alkazar oraz największą w Hiszpanii Arenę Walk z Bykami.  Spacery wśród drzew pomarańczowych pozwoliły na codzienne podziwianie Torre del Oro (Złotej Wieży) nad rzeką Gwadalkiwir oraz licznych parków z egzotyczną roślinnością. Wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Z uwagi na fakt, że na praktyki wyjechali najlepsi uczniowie, z całą pewnością dzisiaj mogą zgodnie zaświadczyć: Warto było się Uczyć!