Leśna wędrówka klasy 2 żpT

W poniedziałek 17 czerwca uczniowie klasy 2 żpT pod opieką wychowawczyni pani Anny Góralskiej oraz nauczyciela biologii pani Małgorzaty Sulimy wyruszyli w długą wędrówkę po ścieżkach leśnego rezerwatu przyrody „Krępiec”. Nasza wyprawa miała na celu poznanie walorów przyrodniczych Puszczy Kozienickiej, ale także stworzyła okazję do miłego spędzenia czasu w otoczeniu pięknej przyrody oraz do rozmów z przyjaciółmi. W ciepły, słoneczny dzień przemierzaliśmy szlak leśny największego rezerwatu przyrody na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, uznanego zarazem za jedyny widokowy rezerwat na obszarze Parku. Naprawdę było co podziwiać! W rezerwacie, w puszczańskich wąwozach, niekiedy o kilkunastometrowej wysokości zboczach, wiją się strumienie Krępiec i Brzeźniczka. Spod zboczy ich dolin sączą się źródełka z klarowną, zimną wodą, którą można się orzeźwić podczas długich spacerów. W dolinie Brzeźniczki znajduje się kilka niewielkich sztucznych zalewów. Są one atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Obfitują również w ryby zachęcając wędkarzy . Wśród drzewostanu spotkamy tutaj m.in. 300-letnie dęby i 160-letnie sosny.
Przewodnikiem naszej wyprawy była Pani Aleksandra Kołacz z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Pionkach. Podczas prowadzonych przez Panią Olę zajęć dowiedzieliśmy się między innymi jak oszacować wysokość i wiek drzewa mając do dyspozycji ołówek i obok siebie…koleżankę lub kolegę z klasy Wędrując poznawaliśmy rodzime gatunki flory i fauny oraz zdobywaliśmy wiedzę na temat form ochrony przyrody stosowanych na terenie Parku. Na słonecznych polanach rezerwatu pracowaliśmy z mapą regionu, lokalizując rzeki oraz ich dopływy. Kolejnym punktem programu była wizyta w Izbie Dydaktycznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Tutaj z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji dotyczących odbudowy populacji raka szlachetnego prowadzonej w Augustowie. Obejrzeliśmy też hodowlę tego zagrożonego wyginięciem gatunku prowadzoną w Augustowie w specjalnie stworzonych warunkach. Wyhodowane tu młode raczki zostają następnie wsiedlone do rzek naszego regionu. Związane jest to z projektem restytucji tego gatunku realizowanym na terenie Puszczy Kozienickiej. Dzięki ochronie czynnej rak szlachetny, który kiedyś występował w wodach Puszczy, ma szansę na powrót. Rak szlachetny jest wskaźnikiem jakości wód i niestety bardzo szybko reaguje na zanieczyszczenia. Śródleśne rzeki i strumienie, w które obfitują tereny leśne Puszczy Kozienickiej dają szanse na powodzenie działań.
Ostatnim, równie ważnym jak poprzednie, jednak bardzo wyczekiwanym punktem programu wycieczki był odpoczynek przy ognisku. Wspólne pieczenie kiełbasek, rozmowy, śmiech, odnawianie przyjaźni po długim okresie zajęć online, były radosnym podsumowaniem czasu spędzonego w otoczeniu pięknej przyrody w gronie kolegów i koleżanek z klasy.

[supsystic-gallery id=154 position=center]

Posted in Aktualności, Wycieczki, Wydarzenia Szkolne.