Trzeba mieć marzenia – Aleksandra Nawrotek: talent, upór i wiara w ludzi.

Mam  przyjemność przedstawić Wam postać naszej nauczycielki przedmiotów graficznych, postać nietuzinkową, ciekawą i niezwykle utalentowaną. Pani Aleksandra – malarka, fotografka, artystka, nauczycielka z Czerwonego.

Od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą sztuką. Ukończyła radomską reklamę przy Liceum Plastycznym, uzyskując tytuł technika reklamy, następnie Katedrę Sztuki na Uniwersytecie Radomskim z tytułem mgr sztuki i dyplomem: z malarstwa w pracowni Andrzeja Gieragi, grafiki warsztatowej (akwaforta/akwatinta) w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera.

“…do pracy (malowania) motywowali mnie zawsze rodzice. Tata założył hale ze starociami i antykami w Warszawie – niestety zbyt często tam bywałam  i za dużo kupowałam :). Dzięki niemu poznałam warszawskich artystów, aktorów, reżyserów.

W wieku 25 lat wraz z siostrą rozpoczęłam duży projekt malowania skrzyń drewnianych. Wystawiałyśmy je na licytacje WOŚP. Spodobały się Jurkowi Owsiakowi i tak rozpoczęła się nasza współpraca a jej efektem było malowanie krowy anielskiej ( happening w Polsce i na świecie) przy współpracy Yacha Paszkiewicza i Jurka Owsiaka. Moje  wzory tshirtów poleciały na Woodstock  w 2005 roku…”

Kolejne lata to praca nad przygotowaniem wystawy, zakończone w Bielsku Białej w “Galerii Bazyliszek”

Od 2009r. prowadzi swoją działalność fotograficzną.

“Robię zdjęcia od zawsze. Analogowe klisze i cyfrowe. Zdjęcia okolicznościowe były na początku, później współpraca z firmami, produktowe, beauty ( wspołpraca z wizażystkami). Do tego nauczyłam się profesjonalnego retuszu beauty”.

O pracy w szkole mówi:

“Lubię pracę z młodzieżą – jestem pewna siebie jak im przekazuję wiedzę, jak wiem o czym mówię – jeżeli coś nie jestem pewna lub nie umiem, to im to mówię. Staram się być szczera

i prawdziwa.”

“…sprawia mi przyjemność pokazanie młodzieży, że dorośli nie są doskonali, a na moich błędach można dużo się nauczyć. Pokazuję błędy własne, żeby oni uniknęli swoich. Chciałabym im pokazać , że chociaż to małe miasto i start dużo trudniejszy, to można być pewnym siebie i dzięki marzeniom oraz wytrwałości dojść do czegoś. Jak byłam w ich wieku, oprócz marzeń nie było nic pewnego. “

Inspiracje:

HR GIGER, Beksiński, Starowieyski, Modigliani, malarstwo angielskie romantyczne, impresjoniści ogólnie, Durer, Rembrandt i wielu innych.

Wybrane prace pani Oli Nawrotek możecie zobaczyć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=aAn4843IFaM&t=25s

oraz w naszej galerii.

S. Śmietanka