„Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie, a… zakupy dzieci w sieci” to hasło przewodnie Światowego Dnia Konsumenta jaki uczciliśmy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegow Pionkach. Dzień ten obchodzimy corocznie 15 marca. Spotkanie online z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów Panią Sylwią Poterą  uświadomiło nam  wiele nieścisłości wynikających z zakupów w sieci oraz czyhających na nich nieuczciwych sprzedawców.
Internet to nieograniczone źródło rozrywki, a w obecnej sytuacji stał się narzędziem, do którego coraz częściej przenosimy nasze życie społeczne, a co za tym idzie dokonujemy zakupów na odległość.
Niższa cena, oszczędność czasu, większy wybór artykułów w jednym miejscu to atrakcyjna forma dla konsumenta jednak niosąca za sobą zagrożenia: kradzieży numerów kart płatniczych, wyłudzenia danych poprzez „zdalny pulpit”, fałszywe SMS-y, e-maile, nierzetelne transakcje czy pishing (przebiegła metoda oszustwa internetowego, za którego pośrednictwem przestępca podszywa się pod jakąś instytucję lub osobę. Działanie to ma na celu wyłudzenie osobistych danych, takich jak: numery kont bankowych i kart kredytowych, hasła do logowania oraz inne poufne informacje).
Narządzie edukacyjne, które symuluje portal społecznościowy powstało by rozpowszechniać wiedzę o prawach Konsumenta  i ich ochronie podczas zakupów w Internecie www.konsument.edu.pl.
Pamiętajmy by zwiększać bezpieczeństwo transakcji wykonywanych przez Internet poprzez ograniczone zaufanie, czytanie informacji  czy sprawdzanie danych kontrahenta. Nigdy nie wiemy kto jest z drugiej strony ekranu.

Jeśli potrzebujecie porady Powiatowy Rzecznik Konsumenta oczekuje w siedzibie na ul.
T. Mazowieckiego 7, 26-600 Radom, tel. 48/ 381 50 97, e-mail: konsument@spradom.eu.