Spektakl teatralny Dziady

24 października 2018 roku uczniowie klasy 2lT wraz z opiekunami udali się do Radomia na spektakl teatralny Dziady na podstawie dramatu romantycznego Adama Mickiewicza.

Dziady Teatru Nowego ze Słupska to inscenizacja inna, niż wystawiane dotychczas w polskich teatrach, skupiona na kilku wymownych scenach.

Przy trosce o wierność tekstowi i szacunku dla romantycznego klimatu utworu, twórcy spektaklu skupili uwagę widzów na wątkach wciąż aktualnych, jak choćby korupcja polityczna, odwieczny konflikt uniwersalnych wartości z prywatą i interesownością, a także zdrada elit.

Choć dziś pojęcia te mają treść nieco inną niż dwa wieki temu, twórcy słupskich Dziadów stawiają młodym widzom pytania: czym jest dziś polskość, co składa się na kanon podstawowych wartości, jaki powinien być współczesny kształt patriotyzmu, jakie oczekiwania stoją dziś przed inteligencją i animatorami duchowej strony życia narodu?

Wstrząsająca problematyka i świetna realizacja sceniczna Dziadów poruszyły widzów dogłębnie. Wśród uczniów 2 lT przeważały więc entuzjastyczne oceny spektaklu.