Międzygimnazjalny Konkurs z Przedsiębiorczości i Języków Obcych „Mój wymarzony zawód”

Szósty raz uczniowie gimnazjów i po raz pierwszy siódmych klas szkół podstawowych brali udział w Międzygimnazjalnym Konkursie z Przedsiębiorczości i Języków Obcych „Mój wymarzony zawód”, który łączy dwa istotne aspekty związane z rozszerzeniem doradztwa zawodowego w szkołach gimnazjalnych                              i ponadgimnazjalnych i ukierunkowanie młodzieży w gimnazjach i szkołach podstawowych  do wyboru zawodu zgodnego z ich predyspozycjami intelektualnymi            i fizycznymi oraz właściwego przygotowania  młodzieży do poruszania się na rynku pracy.

W piątek 6 kwietnia 2018r zgłosiło się do naszej szkoły 16 dwuosobowych zespołów wraz z opiekunami z 4 szkół podstawowych (gimnazjów): PSP5/PG1 Pionki, PSP1/PG2 Pionki, Jedlnia Kościelna, Sydół/Sycyna. Zadaniem zespołów było przygotowanie prezentacji multimedialnej w j. polskim i j. obcym (angielskim lub niemieckim) na temat „Mój wymarzony zawód”.

Opracowując regulamin konkursu pozostawiliśmy uczestnikom pewną dowolność w podejściu do tematu. Tak więc prezentowali oni przygotowany materiał najczęściej w formie ścieżki kariery zawodowej, omawiając poszczególne etapy przygotowania do zawodu. Mówili o predyspozycjach wymaganych na danym stanowisku pracy, omawiali sposoby uzyskania kwalifikacji do wykonywania danego zawodu, przedstawiali zakres czynności i obowiązków, a także oceniali społeczną przydatność danego zawodu. Pojawiło się mnóstwo ciekawych zdjęć, statystyk,  a nawet porównań co do rangi i dochodowości danego zawodu w krajach Unii Europejskiej. Niektórzy uczestnicy prezentowali się w odzieży typowej dla omawianego zawodu, jak również przygotowywali atrybuty charakterystyczne dla danego stanowiska pracy.

Do prezentacji wybrano zawody: lekarz, przewodnik turystyczny, kucharz, policjant, prawnik, strażak, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, sprzedawca, oraz po raz pierwszy zawody takie jak: fryzjer, dentysta, pielęgniarka, lokaj.

Prezentacja jest obecnie powszechnie stosowaną formą przekazu informacji, jednakże wystąpienie przed komisją konkursową było dla wielu uczestników dużym wyzwaniem i stresem. W skład konkursowego jury wchodziły: p. Bogusława Mykietyn – doradca zawodowy PUP Filia Pionki, p. Magdalena Domagała – nauczycielka z grupy przedmiotów ekonomiczno – logistycznych oraz nauczycielka    j. angielskiego p. Małgorzata Sulima.

Prezentacje w j. polskim zostały ocenione pod kątem zawartości merytorycznej, atrakcyjności materiału oraz sposobu prezentacji, natomiast w przypadku j. obcego zwrócono uwagę na bogactwo językowe, poprawność językową i wymowę.

W kategorii język angielski poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce zdobyli uczniowie PSP 1 (PG Nr 2) w Pionkach w zawodzie sprzedawca – Jakub Wierzbicki i Kamil Siwczyk

II miejsce zdobyli uczniowie PSP 5 w Pionkach w zawodzie fryzjer – Amelia Szwankowska i Katarzyna Machniak

III miejsce zdobyli uczniowie PSP w Jedlni w zawodzie strażak – Wiktoria Wróbel i Ilona Maciejewska

W kategorii język niemieckiego poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce zdobyli uczniowie PSP 5 w Pionkach w zawodzie fryzjer – Julia Mularska i Wiktor Wyroślak

II miejsce zdobyli uczniowie PSP 5 w Pionkach w zawodzie policjant – Julia Janas i Jagoda Pluta

III miejsce zdobyli uczniowie PSP 5 w Pionkach w zawodzie kucharz – Zuzanna Maj i Julia Kreft

Wyróżnienia w języku angielskim otrzymali:

1. Uczniowie PSP 5 w Pionkach w zawodzie lekarz – Wiktoria Wojtulewicz i Adam Zbyszyński
  2. Uczniowie PSP w Sycynie w zawodzie prawnik – Wiktoria Stępień i Bartłomiej Suwała

Wręczeniu nagród przewodniczyła wicedyrektor szkoły pani Sylwia Śmietanka.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za doskonałe przygotowanie i chęć podjęcia rywalizacji.  Zapraszamy za rok.