Ogólnopolski Tydzień Kariery w CKZiU – 20.10.2017

Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie inicjowane przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych
i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.

Planując swoją przyszłość można liczyć tylko na siebie – samemu osiągać swoje sukcesy, samodzielnie szukać rozwiązań, wierzyć w swoje rozwiązani. Czasami wtedy niestety błądzimy po omacku, szukamy nie tam gdzie trzeba, korzystamy
z niewłaściwych narzędzi.

Można jednakże poszukać wsparcia – znaleźć mentora, doradcę kariery i w ten sposób znacznie zwiększyć swoje szanse!
„Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje !” pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły w dniu 20 października 2017 roku uczestniczyli w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego.

Pani Bogusława Mykietyn z Powiatowego Urząd Pracy w Radomiu Filia w Pionkach przedstawiła uczniom narzędzie „Barometr zawodów 2017”, którego analiza wykazała zawody deficytowe w poszczególnych miastach i powiatach na terenie Polski.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na rynku pracy poszukiwani są specjaliści w zawodach jakie oferuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Duża grupa młodzieży skorzystała z możliwości wypełnienia testów predyspozycji zawodowych, poznając siebie bądź utwierdzając się w dotychczas posiadanej wiedzy o sobie.

Szczegółowo przeanalizowana sytuacja na rynku pracy w Polsce pozwoliła poznać zawody przyszłości, co utwierdziło nas w przekonaniu, że nauka w CKZIU to strzał w dziesiątkę.

Doradca zawodowy wskazał, iż obecnie pracodawcy zwracają szczególną uwagę na kompetencje miękkie, co pozwoliło podkreśliło wagę uczestnictwa w zajęciach dodatkowych rozwijających i doskonalących umiejętności czy zainteresowania. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zapraszając za rok.