Ciekawa lekcja biologii

W dniu 28 marca uczniowie dwóch klas technikum żywienia 2 żT i 3 żT uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie.  Zajęcia prowadzili pasjonujący się biologią studenci biologii i biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat zajęć brzmiał   „Synergia – wewnętrzne życie komórek”, a wykonywane przez młodzież ćwiczenia były niepowtarzalną okazją poznania tajemnic komórki. Uczniowie mogli poszerzyć i utrwalić swoją wiedzę z takich dyscyplin jak: biologia molekularna, biotechnologia, biologia komórki, genetyka i fizjologia człowieka. Zaproponowane doświadczenia pozwoliły zrozumieć, że wszystkie procesy komórkowe mają niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie w życiu codziennym.

Uczniowie samodzielnie wykonywali serię obserwacji mikroskopowych. Przeprowadzili również doświadczenie, w którym badali wpływ używek na upośledzenie procesów oddychania. Wykonali eksperyment mikroskopowy, dzięki któremu zrozumieli związki między prawidłową budową błony komórkowej a żywotnością komórek.

Ciekawy program zajęć oraz sposób ich prowadzenia przez Monikę i Tomka sprawiały, że czas mijał niespodziewanie szybko. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wizyty w profesjonalnie wyposażonym laboratorium biologii molekularnej.  Zajęcia ćwiczeniowe pozwoliły poznać nowoczesne metody badawcze i osiągnięcia współczesnej biologii.