Olimpiada Lingwistyki Matematycznej w CKZiU

28 września w naszej szkole odbył się etap szkolny XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, organizowanej przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Wzięli w nim udział: Magdalena Wegner (2tT), Oliwier Domagała (4gT), Michał Drab (4gT), Igor Jamka (5mT) oraz Jakub Drab (5gT).
Czym jest ta unikatowa dziedzina nauki jaką jest lingwistyka matematyczna?
Jest to sztuka logicznego myślenia, dostrzegania zależności, zastosowania matematyki w realnych sytuacjach.
Jak wyglądają zatem zadania na takiej olimpiadzie? Są bardzo zróżnicowane, ale to, co je łączy, to konieczność językowej intuicji, znajomości elementów gramatyki i słowotwórstwa oraz przede wszystkim logiczne myślenie. Pojawiają się również różne systemy liczbowe, cenna jest więc wiedzą o tym jak zapisać liczbę w innym systemie np piątkowym , czy dwunastkowym. Pomocne też są informacje geograficzne czy historyczne . Każde zadanie dotyczy pewnego języka, którego rozwiązujący nie zna. Są to języki mniejszości w różnych częściach świata, języki wymierające lub wymarłe, a czasem te stworzone sztucznie (na przykład esperanto czy elficki).
Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna organizowana jest od 2003 roku. Polska bierze w niej udział od roku 2004. Od roku 2008/09 Olimpiada Lingwistyki Matematycznej figuruje w spisie olimpiad ogólnokształcących Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Wszystkim uczniom gratulujemy udziału i z niecierpliwością czekamy na wyniki.