Beatyfikacjia Rodziny Ulmów z Markowej.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”
Nasza szkoła włączyła się w działania związane z obchodami towarzyszącymi uroczystości Beatyfikacji Rodziny Ulmów
z Markowej.
Polacy – z narażeniem własnego życia – ruszyli w czasie II wojny z pomocą Żydom. Taką pomoc ofiarowała prześladowanym Żydom rodzina Ulmów z Markowej. Za swoją postawę zostali rozstrzelani. Działaniem szkoły, upamiętniającym czyny Polaków ratujących Żydów, było przybliżenie historii małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej oraz ich dzieci.
Poświęciliśmy temu lekcje historii i religii.
Do poznania losów tej rodziny wykorzystano materiały przygotowane przez IPN, dostępne pod linkami:
jak również https://ulmowie.pl/- materiały Archidiecezji Przemyskiej.
Po tematycznych zajęciach uczniów czekają dwa konkursy:
1. Konkurs plastyczny – „Rodzina Ulmów z Markowej – historia, która inspiruje”.
2. Konkurs wiedzy – „Samarytanie z Markowej”
Dodatkowo w czerwcu poprzedniego roku szkolnego obecna klasa druga w zawodzie technik organizacji turystyki odbyła zajęcia na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu, których celem było zapoznanie młodzieży z kulturą żydowską