Akademii Niepodległości – „Tak staliśmy się żołnierzami…”

W dniu 14 czerwca odbyła się  kolejna edycja Akademii Niepodległości połączona z promocją książki Przemysława Bednarczyka  „Tak staliśmy się żołnierzami…”. Opowieści o znanych i nieznanych, radomskich bohaterach wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klasy 2 gTp z naszej szkoły. Podczas swojego wystąpienia autor przybliżył losy kilkunastu wybranych postaci. Ich życie pozwala czytelnikowi uchwycić  atmosferę tamtych lat, poznać przebieg i specyfikę  wojny polsko- bolszewickiej.  Pamięć o niektórych została niemal zupełnie zatarta i dopiero od niedawna jest przywracana. Ważnym atutem prezentowanej książki są ryciny ilustrujące biografie bohaterów publikacji.Dobór sylwetek opisanych   nie jest przypadkowy. Autor zaprezentował przedstawicieli różnych środowisk, stanów i grup społecznych, których losy udało się często z niemałym trudem odtworzyć. Po wykładzie zaprezentowany został film o Józefie Mariańskim, a następnie uczestnicy  Akademii  wzięli udział w konkursie  historycznym. Akademie poprowadził prof. Marek Wierzbicki  IPN , a  konkurs  prof  Jacek Wołoszyn z IPN  oddział  w Lublinie.