Akademia Filmowa 2016/17

W tym roku szkolnym po raz kolejnym uczestniczymy w autorskim projekcie edukacyjnym radomskiego kina Helios – Akademia Filmowa. Celem tego programu jest  kompleksowe przygotowanie młodego widza do roli współczesnego odbiorcy kultury, ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektów związanych ze sztuką audiowizualną  w jej najbardziej charakterystycznych przejawach, jakim jest projekcja filmowa, przekaz telewizyjny, komputerowe praktyki audiowizualne, kontakt z Internetem.
Akademia Filmowa 2016/2017 to sześć filmów.
Spotkanie Akademii Filmowej składa się z:

• wykładu [15-25 min.], który wprowadza młodego widza w zagadnienia tworzenia i odbioru sztuki filmowej oraz funkcjonowania obrazu jako jednego z podstawowych budulców we współczesnych przekazach medialnych. Mamy wtedy szansę zapoznać się z historią
    i teorią filmu, poznać język filmu a także ważne zjawiska i procesy zachodzące wokół nas.
  • filmu – wyświetlanego po 10-minutowej przerwie po wykładzie

W dniu 8 listopada 2016r. obejrzeliśmy drugi film z cyklu, pt. „Szermierz”  [Finlandia, Estonia, Niemcy 2015] reż. Klaus Härö.

Pan Andrzej Ciesielski – dyrektor kina Helios, w trakcie wykładu przedstawił obraz jednostki
w totalitarnej rzeczywistości na podstawie wybranych dzieł filmowych.
Endel Nellis – główny bohater,  ucieka z Leningradu do małej estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyla sportu. Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale
w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Nellis musi stanąć przed dylematem: chronić siebie
i zawieść swoich podopiecznych albo skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie.
Mieliśmy tu walkę z przeciwnościami losu, determinację i pasję. Nellis to postać autentyczna i reżyser Klaus Härö w miarę wiernie odtworzył jego losy „Szermierz” ma w sobie dużo uroku
i oglądało się go z przyjemnością
. Bardzo dobrze sprawdzili się  zarówno starsi, jak i młodsi aktorzy. „Szermierz” wciągnął Nas  i ujął.

Kolejne spotkanie w grudniu, gdzie obejrzymy koprodukcję  francusko, niemiecko, turecko, katarską – „Mustang”