DEBATA O STANIE WOJENNYM

W dniu 13 grudnia 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyła się debata na temat stanu wojennego w Polsce. Pomysłodawcą historycznego wydarzenia był p. Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Patronat honorowy objął starosta Powiatu Radomskiego p. Waldemar Trelka. Do udziału w debacie zatytułowanej „Stan wojenny – Okrągły Stół po latach zostali zaproszeni p. Jan Rejczak, p. Krzysztof Bińkowski , obaj internowani w czasie stanu wojennego.Spotkanie otworzył występ zespołu Folklaski ze szkoły podstawowej nr 1 w Pionkach. Następnie dyr. MOK Ryszard Dabiński powitał wszystkich zebranych.

Pierwszym który zabrał podczas debaty głos był Starosta Radomski p. Waldemar Trelka, który wskazał na potrzebę organizowania debat historycznych, organizowania spotkań młodzieży z „żywymi świadkami historii” i potrzebę poszanowania oraz racjonalnego przedstawiania swoich poglądów. Następnie rozpoczęła się dyskusja w, której wzięli udział: p. Jan Rejczak, p. Krzysztof Bińkowski i p. Krzysztof Szewczyk. Podjęli się oni obalenia mitu o nieuchronność wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku oraz skutków „Okrągłego Stołu” w 1989 roku.

Wśród uczestników debaty znaleźli się przedstawiciele szkół z Powiatu Radomskiego, LO w Iłży, CKZiU w Pionkach i LO w Pionkach Zespolu Szkół w Pionkach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas 4 żt i 4 ht. Debatę prowadziła Anna Lipska a swoimi występami uświetnili ją Milena Alot, Weronika Krystkowiak i nasz nauczyciel p. Mariusz Wrochna.

Na koniec złożono podziękowania dla organizatorów i uczestników debaty oraz zapowiedziano kolejne spotkania które przyczynią się do popularyzacji historii.