Bionika wciąż zaskakuje

Kolejna grupa młodzieży poznawała tajniki bioniki, zwanej też inżynierią bioniczną.

Jak zawsze, w tego typu zajęciach warsztatowych, opartych o metodę pracy badawczej, uczestniczyli głównie uczniowie klas o profilu żywieniowym – 3żT i 2żT.

Jednak tym razem dziewczyny zachęciły do wyjazdu mechaników.

Chłopcy zgodnie przyznali, że zajęcia zaciekawiły ich i dostarczyły im wielu inspiracji. Poza tym Igor i Michał, nie tylko mieli okazję zastosować w praktyce wiedzę dotyczącą wytrzymałości materiałów, ale również przekonać się, jak wiele słynnych wynalazków z dziedziny mechaniki wzięło się z wnikliwego przyglądania się przyrodzie.

Jak widać, bionika nie jest wyłącznie dla biologów. Jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki pozwalająca wykorzystać wiedzę przyrodniczą w ulepszaniu już istniejących oraz konstruowaniu innowacyjnych urządzeń  mechanicznych, automatycznych, czy elektronicznych.

Wnikliwa obserwacja organizmów pozwala dostrzec rzeczy niebanalne, a użycie własnej kreatywności może skutkować wykorzystaniem zaobserwowanego zjawiska jako innowacyjnego rozwiązania technologicznego.

A jeśli sądzicie, że brak mikroskopu stanowi poważną przeszkodę w obserwowaniu przyrody, to może spróbujecie go sami skonstruować wykorzystując swój smartfon?

Wykonanie takiego mikroskopu jest łatwe i dokładnie opisane w zasobach Internetu. Wystarczy, że w pasku wyszukiwarki YouTube wpiszecie frazę:

„microskope out of smartphone”.

W ten sposób bez wysiłku zdobędziecie własną przepustkę do mikroświata.

Przyroda jest skarbnicą znakomitych pomysłów wciąż czekających na aplikacyjne zastosowanie!