Żywa lekcja Historii

W dniu 6 marca uczniowie klas II żT, II gT i IV hżT z „Czerwonego” uczestniczyli w spotkaniu z autorem książki i wystawy „ Bić się do końca” – Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 -1950 p. Arkadiusze Kutkowskim. Jest on pracownikiem delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu.

Podczas krótkiego i ciekawego wykładu, autor przedstawił historie powstania podziemia niepodległościowego, a następnie zaprosił młodzież na film biograficzny poświęcony pamięci Franciszka Jaskulskiego pseudonim „ Zagończyk”.

W trakcie projekcji filmu uczniowie poznali tragiczne losy p. Jaskulskiego, który został zamordowany na trzy dni przed wprowadzoną amnestią.

Dla uczniów było to niezwykłe doświadczenie, podczas którego poznali wydarzenia z najnowszej historii Polski związane z najbliższą okolicą Pionek.