CKZiU uroczyście kończy rok szkolny 2016/2017

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zakończenie roku szkolnego 2016/2017 zbiegło się z uroczystością odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej założycielowi szkoły, pierwszemu jej dyrektorowi – inż. Wacławowi Wernerowi.

W uroczystości wziął udział syn dyrektora, profesor Witold Werner wraz z małżonką, a także Bogusław Blum, który był pomysłodawcą tej pięknej inicjatywy. Wśród zaproszonych gości był wicestarosta radomski Leszek Margas oraz burmistrz Pionek Romuald Zawodnik. Pani dyrektor CKZiU, Magdalena Wiśniewska, podkreśliła w swoim przemówieniu, jak ważną rolę w szkolnictwie zawodowym odgrywali pionierzy na miarę inż. Wacława Wernera.

Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym , którzy uświadomili sobie swoją rolę w  kontynuacji  długoletniej tradycji szkoły.

Część artystyczna rozpoczęła się od wspomnień o założycielu Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej przy Państwowej Wytwórni Prochu w Zagożdżonie, inżynierze Wacławie Wernerze. Najpiękniej opowiadał o nim jego syn – to były najcenniejsze wspomnienia wysłuchane przez młodzież z ogromną uwagą. Żywa lekcja historii.

„Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym dzieli się z innymi” ( Jan Paweł II)

Takie motto przyświecało filmowej prezentacji będącej krótką wędrówką w przeszłość Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Materiały dokumentujące historię szkoły symbolicznie pokazały, jak bardzo zmieniła się najstarsza szkoła w Pionkach, której początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku.

Zmieniały się jej nazwy, powstawały nowe kierunki nauczania, budynek powiększał się i piękniał. Dla absolwentów zawsze było to wyjątkowe miejsce, w którym przeżyli najważniejsze chwile swojego życia. I tak od 1929 roku ( a nawet wcześniej od 1927roku) tworzyła się wyjątkowa historia tej wyjątkowej szkoły, której  patronką jest Maria Skłodowska – Curie.

Dekoracja sali złożona ze zdjęć podkreślała związek przeszłości ze współczesnością. I to właśnie stało się punktem wyjścia przygotowanego programu artystycznego, bo współczesność stawia przed CKZiU zupełnie nowe wyzwania. Kierunki kształcenia pozwalają wykorzystywać zapał i talent młodzieży i dlatego na scenie pojawili się uczniowie, którzy potrafią śpiewać, konstruować modele samolotów i tańczyć.

„Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń, gdy tylko czegoś pragniesz, gdy bardzo chcesz…”

W tym dniu nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, udział w konkursach i olimpiadach oraz aktywną działalność na rzecz szkoły wręczała pani dyrektor Magdalena Wiśniewska, wicestarosta radomski Leszek Margas i burmistrz Pionek Romuald Zawodnik. To było szczególne wyróżnienie dla najlepszych! Oni też z rąk pana burmistrza otrzymali Pionkowski Laur Młodzieżowy, czyli karty rabatowe uprawniające do korzystania z obiektów miejskich.

Nadszedł czas wakacji, ale ta uroczystość zaprezentowała naszą szkołę jako placówkę wyjątkową, dbającą o tradycję, a jednocześnie nowoczesną i lubianą przez młodzież.