Mamy już za sobą V Międzygimnazjalny Konkurs z Przedsiębiorczości i Języków Obcych „Mój wymarzony zawód”, który łączy dwa istotne aspekty, związane z planowaniem przez młodego człowieka kierunku kształcenia i wyboru przyszłego zawodu oraz właściwego przygotowania się do poruszania się na rynku pracy.

W środę 5 kwietnia 2017 r zgłosiło się do naszej szkoły 10 dwuosobowych zespołów wraz z opiekunami z 4 gimnazjów: PG1 Pionki, PG2 Pionki, Jedlnia Kościelna, Sydół. Zadaniem zespołów było przygotowanie prezentacji multimedialnej w j. polskim i j. obcym (angielskim lub niemieckim) na temat „Mój wymarzony zawód”.

Opracowując regulamin konkursu pozostawiliśmy uczestnikom pewną dowolnośćw podejściu do tematu. Tak więc prezentowali oni przygotowany materiał najczęściej w formie ścieżki kariery zawodowej, omawiając poszczególne etapy przygotowania do zawodu. Mówili o predyspozycjach wymaganych na danym stanowisku pracy, omawiali sposoby uzyskania kwalifikacji do wykonywania danego zawodu, przedstawiali zakres czynności i obowiązków, a także oceniali społeczną przydatność danego zawodu. Pojawiło się mnóstwo ciekawych zdjęć, statystyk, a nawet porównań co do rangi i dochodowości danego zawodu w krajach Unii Europejskiej. Niektórzy uczestnicy prezentowali się w odzieży typowej dla omawianego zawodu, jak również przygotowywali atrybuty charakterystyczne dla danego stanowiska pracy.

Do prezentacji wybrano zawody: lekarz, przewodnik turystyczny,  kucharz, policjant, prawnik, manager, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych, weterynarz.

Prezentacja jest  obecnie powszechnie stosowaną formą przekazu informacji, jednakże wystąpienie przed komisją konkursową było dla wielu uczestników dużym stresem.W skład konkursowego jury wchodziły: p.Bogusława Mykietyn- doradca zawodowy PUP Filia Pionki, p. Magdalena Domagała- nauczycielka z grupy przedmiotów ekonomiczno- logistycznych oraz nauczycielki j. angielskiego p. Małgorzata Sulima i j. niemieckiego p. Małgorzata Jaśniewska.

Prezentacje w j. polskim zostały ocenione pod kątem zawartości merytorycznej, atrakcyjności materiału oraz sposobu prezentacji, natomiast w przypadku j. obcego zwrócono uwagę na bogactwo językowe, poprawność i wymowę.

W kategorii język angielski poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sydole w zawodzie manager gwiazd – Wiktoria Stępień i Bartłomiej Suwała

II miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Pionkach w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych – Michał Kupis i Szymon Nercz

III miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Jedlniw zawodzie policjant – Natalia Prygiel i Julia Wrześniak

W kategorii język niemieckiego poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Pionkach w zawodzie kucharz – Jakub Nowak i Łukasz Żaczek

II miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Pionkach w zawodzie lekarz – Wiktoria Dziuba i Agnieszka Wołos

III miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Pionkachw zawodzie weterynarz – Paulina Cybulska i Maria Myśliwiec

Wręczeniu nagród przewodniczyła dyrektor szkoły Magdalena Wiśniewska.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za doskonałe przygotowanie i chęć podjęcia rywalizacji. Zapraszamy za rok.