“Czerwone” w walce z białaczką

Już po raz siódmy w naszej szkole zostanie zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w najbliższy czwartek – 6 kwietnia. Aby rozpropagować akcję i zachęcić mieszkańców do wzięcia w niej udziału 31 marca młodzież pod opieką nauczycieli zorganizowała happening. Kolorowy pochód przeszedł Aleją Jana Pawła II na Plac Konstytucji 3-go Maja.

Utworzyli go uczniowie klas 3 pL, 2 żT   i 1 żT. Wręczali oni przechodniom baloniki i chorągiewki z hasłami zachęcającymi do zostania dawcą szpiku. Rozdawali również ulotki przybliżające ideę dawstwa szpiku i metody jego pobierania.

O tym, jak bardzo potrzebne są tego typu akcje świadczą dane liczbowe. We wszystkich polskich bazach zarejestrowanych jest 1 199 000 potencjalnych dawców. Największą bazę w Polsce utworzyła Fundacja DKMS Polska, z którą od siedmiu lat organizujemy Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach.

W bazie fundacji znalazło się 1 055 000 potencjalnych dawców. Jednak nie dajmy się zwieść tym ogromnym liczbom! Rzeczywistymi dawcami szpiku zostało zaledwie 3 803 osoby, co stanowi zaledwie 0,36% wszystkich zarejestrowanych. Świadczy to o tym, jak małe są szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Dlatego jeśli tylko Twoje zdrowie pozwala Ci na to, nie zastanawiaj się – przyjdź na Dzień Dawcy i zarejestruj się.

I Ty możesz uratować Komuś życie!