Konkurs “Dwa oblicza Pułaskiego”

27 lutego w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się I etap konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego”. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach reprezentowała Martyna Purwin z klasy 1gTpT, Kacper Hyliński i Bartosz Jaraszek obaj z klasy 1 lT oraz  Mateusz Amanowicz z klasy 4 gT. Do udziału w konkursie zgłoszonych było ponad 130 osób z całego kraju.

Ostatecznie do konkursu przystąpiło 113 uczniów z 17 szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 54 uczniów w tym trzech uczniów CKZiU w Pionkach. Mateusz Amanowicz uzyskał doskonałą 4 lokatę, Kacper Hyliński uzyskał 22 miejsce a Barosz Jaraszek uplasował się tuz za nim. Konkurs organizowany jest od 2007 roku i skierowany do uczniów szkół średnich.

Współorganizatorem konkursu i partnerem muzeum jest Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”. Konkurs składa się z trzech etapów: I etap – test wiedzy o Kazimierzu Pułaskim, Marynarce Wojennej RP i ORP „Gen. K. Pułaski”. W II etapie konkursu odbędą się dwie konkurencje sprawnościowe na czas: bieg na dystansie 600 m oraz pływanie na dystansie 50 m. Etap III obejmował będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat Kazimierza Pułaskiego.

Zadania sprawdzające wiedzę historyczną, marynistyczną, informatyczno-graficzną, a także sprawność fizyczną – wyłaniają zwycięzcę konkursu, na którego czeka wielka przygoda – dwutygodniowy rejs po Morzu Bałtyckim jachtem Marynarki Wojennej RP pod opieką członków załogi ORP „Gen. K. Pułaski” Gratulujemy uczniom osiągniętych wyników i życzymy powodzenia w następnych etapach konkursu. Opiekunem uczniów jest nauczyciel historii Jan Siek.