Graficy z wizytą w pionkowskiej Fabryce Etykiet

Fabryka Etykiet to drukarnia mieszcząca się na terenach byłego Pronitu. Jest jedną z największych drukarni w Polsce, zajmującą się produkcją etykiet. Podstawą ich produkcji jest druk fleksograficzny oraz w mniejszym stopniu, druk cyfrowy. Tuż przed feriami nasi uczniowie z klasy 2gT, technik grafiki i poligrafii cyfrowej mieli okazję zobaczyć jak w praktyce odbywa się drukowanie wykorzystujące technikę druku wypukłego tzw. flekso. W trakcie wycieczki nasi graficy zapoznali się podstawami dotyczącymi projektowania i przygotowania do druku projektu oraz kontroli poprawności jego wykonania. W dalszej części zaprezentowano sposób przygotowania form poliuretanowych oraz ich pasowanie i montaż na wałkach maszyny fleksograficznej, sposób przygotowania wykrojników oraz wałków farbowych tzw. aniloxów. Następnie pokazano sam proces druku, w efekcie którego, otrzymano gotowe etykiety. Uczniowie mogli też zapoznać się produkcją spersonalizowanych etykiet, wykonywaną na drukarkach cyfrowych. Wycieczka stanowi jeden z elementów współpracy naszych grafików z Fabryką Etykiet. Kolejne związane będą z prowadzeniem zajęć przez grafików Fabryki z uczniami kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej, kolejnymi wycieczkami i organizacją praktyk zawodowych.